Domowe sposoby na ciemieniuchę

U niektórych niemowląt w pierwszych miesiącach życia pojawia się na główce łuska koloru żółtego – to ciemieniucha. Budzi niepokój rodziców, ale na ogół jest niegroźna.

Kiedy powstaje ciemieniucha

Organizm dziecka po urodzeniu zawiera jeszcze wiele substancji matki, które dotychczas pobierało za pomocą pępowiny. To umożliwia noworodkowi łagodne przejście do samodzielnego życia poza łonem. Czasami jednak zdarza się, że niektórych substancji jest za dużo. Tak jest w przypadku ciemieniuchy.

Ciemieniucha u niemowląt jest efektem nadmiernej ilości hormonów matki, które pobudzają do pracy gruczoły łojowe. Efektem tego jest produkcja nadmiernej ilości sebum (łoju), wydalanego na zewnątrz przez komórki skórne. W połączeniu ze złuszczającym się naskórkiem, tworzą na główce twardą łuskę, którą trudno jest usunąć

Ciemieniucha u niemowlaków – domowe sposoby

Ciemieniucha nie stanowi problemu zdrowotnego, ale estetyczny. Dziecko nie odczuwa swędzenia, pieczenia, ani żadnych innych dolegliwości. Rodzice natomiast chcą się pozbyć ciemieniuchy za wszelką cenę. W sklepach z artykułami niemowlęcymi i w aptekach jest wiele środków do zwalczania ciemieniuchy, ale najlepiej sprawdzić najpierw naturalne sposoby domowe.

 • Oliwa z oliwek – to jeden z najstarszych sposobów, stosowany przez nasze babcie, ale obecnie niepolecany ze względu na możliwość wywołania zakażenia drożdżakami.
 • Oliwka dla dzieci – przyśpiesza odpadanie łusek ciemieniuchy.
 • Olej z pestek winogron, olej migdałowy, olej lniany, olej kokosowy – zawierają witaminy i środki odżywcze pozytywnie wpływające na skórę.

Stosowanie tłustych substancji przynosi najlepsze efekty przy zastosowaniu następujących zasad:

 • główkę smarujemy 30-60 minut przed kąpielą,
 • na głowę zakładamy bawełnianą czapeczkę,
 • głowę myjemy delikatnym szamponem dla dzieci,
 • po kąpieli wyczesujemy ciemieniuchę delikatną szczotką.

Wielu rodziców uważa, że walkę z ciemieniuchą przyśpiesza zdrapywanie łusek, trzeba to jednak robić bardzo delikatnie, by nie dopuścić do zakażenia.

Mleko matki – ma właściwości antyseptyczne i łagodzące, należy przemywać nim zmiany skórne kilka razy dziennie.

Dobre efekty przynosi także stosowanie preparatów, zawierających wyciągi z brzozy, nagietka, aksamitki.

Leczenie ciemieniuchy

Czasami sposoby domowe i nawet stosowanie specjalnych preparatów nie powodują, że ciemieniucha nie ustępuje. To sygnał, że należy zwrócić się o pomoc do lekarza. W niektórych przypadkach ciemieniucha może być pierwszym sygnałem atopowego zapalenia skóry. W tym przypadku wymaga długotrwałego leczenia dermatologicznego i stosowania specjalnych środków do pielęgnacji skóry

Zazwyczaj ciemieniucha dotyczy niemowlaków od 3 do 12 miesiąca życia, a ciemieniucha u dzieci starszych świadczy o nadmiernej aktywności gruczołów łojowych i wymaga profesjonalnego leczenia.

Niekiedy niewłaściwa pielęgnacja niemowlaka z ciemieniuchą (nie chodzi o częstotliwość kąpieli, ale stosowane środki) może prowadzić do powstania stanu zapalnego objawiającego się zaczerwienieniem, który najczęściej świadczy o zakażeniu drożdżakami. W tej sytuacji konieczne jest wdrożenie leczenia przeciwgrzybicznego.

2 replies on “Domowe sposoby na ciemieniuchę”

 1. Adamek napisał(a):

  Skoro ciemieniucha objawy ma zawsze takie same, to lepiej w ogóle się nie nakręcać i nie walczyć z nią w żaden sposób. Przecież skoro tak jest, to może się okazać, że wcale nic nie zyskamy na tym, że będziemy leczyć ciemieniuchę.

 2. Sławek napisał(a):

  Oj błysnąłeś kolego… To, że ciemieniucha może się objawiać w oczywisty sposób, to wcale nie znaczy, że leczenie ciemieniuchy powinno być zaniechane. Trzeba leczyć ciemieniuchę, tylko nie można przesadzić, bo wtedy rzeczywiście efekt może być odwrotny. Ale leczenie ciemieniuchy trzeba rozpocząć jak najszybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 2