Nadciśnienie – jak je leczyć?

Choroby cywilizacyjne dotyczą coraz większej części populacji. Niewłaściwy tryb życia, odżywiania, brak ruchu i stosowanie używek niesie ze sobą coraz więcej negatywnych skutków. Jednym z coraz bardziej powszechnych na świecie schorzeń jest nadciśnienie tętnicze, określane też jako hipertensja lub choroba nadciśnieniowa. Dotyka ono osoby w różnym wieku i różnej płci, choć większe szkody może poczynić w przypadku ludzi starszych.

Co to jest nadciśnienie

Nadciśnienie to przewlekła choroba układu krążenia, która charakteryzuje się okresowo lub stale podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi, co można zbadać, porównując dane z minimum trzech pomiarów. W tym stanie serce bije zbyt mocno (wysokie ciśnienie skurczowe – górne) lub przepływ krwi do góry jest blokowany przez zwężone naczynia krwionośne (wysokie ciśnienie rozkurczowe – dolne). Przyjmuje się, że prawidłowe ciśnienie skurczowe wynosi 120-129 mm Hg, a rozkurczowe 80-84 mm Hg ( u osób nie przyjmujących leków na nadciśnienie). Zatem wartości wyższe będą już klasyfikowane jako nieprawidłowe i w zależności od stopnia zaawansowania będzie można określić, czy dany pacjent ma nadciśnienie łagodne, umiarkowane czy ciężkie.

Czytaj też: http://www.podagra.net.pl/artykuly/nadcisnienie-tetnicze-warto-o-tym-wiedziec/

Przyczyny nadciśnienia

Geneza tej przypadłości może być różna – od uwarunkowań genetycznych, poprzez reakcje organizmu na zajście w ciążę, aż na chorobach organów skończywszy. Nadciśnienie można podzielić na pierwotne i wtórne. O pierwszym z nich mówi się, gdy przyczyna wystąpienia nie jest do końca znana, można o niej jedynie domniemywać. Zalicza się tu między innymi – występowanie choroby w bliskiej rodzinie, przechodzenie menopauzy, niewłaściwą dietę, stres, nerwice, regularne picie alkoholu oraz przyjmowanie sterydów lub tabletek antykoncepcyjnych.

Z kolei nadciśnienie wtórne zawsze jest wywołane nieprawidłowym funkcjonowaniem jakiegoś organu. Mogą to być: nerki, nadnercza, tarczyca, serce, mózg czy naczynia krwionośne. Przyczyną tej odmiany choroby może też być przyjmowanie leków hormonalnych, substancji toksycznych lub ciąża. W przypadku kobiet ciężarnych nadciśnienie tętnicze może się utrzymywać od około 20. tygodnia ciąży do 12. tygodnia od porodu. Jeśli wysokie ciśnienie nie ustąpi, może dojść do stanu przewlekłego, który należy leczyć zgodnie z sugestiami lekarza prowadzącego.

Objawy nadciśnienia

Typowe objawy nadciśnienia to: bezsenność, zasłabnięcia, zaburzenia widzenia, potliwość, krwawienia z nosa, uczucie ucisku w klatce piersiowej, szum w uszach, zawroty i bóle głowy.

Lekarze zalecają przede wszystkim zmianę diety, schudnięcie, ograniczenie spożycia soli i większe spożycie potasu. W leczeniu farmakologicznym nadciśnienia tętniczego stosowane są:

  • leki moczopędne,
  • beta adrenolityki,
  • antagoniści wapnia oraz
  • antagoniści receptora AT1.

Nieco trudniejszą w leczeniu odmianą tej choroby jest nadciśnienie płucne. Pacjenci skarżą się na trudności z oddychaniem i bóle w klatce piersiowej. Jest to spowodowane wysokim ciśnieniem w tętnicach płuc – o wartości powyżej 25 mm Hg. W Polsce schorzenie to dotyka 5 na 1 mln. osób. Niestety często wykrywa się je dosyć późno.

2 replies on “Nadciśnienie – jak je leczyć?”

  1. Sylwia napisał(a):

    U mojego taty rozpoznano nadciśnienie wtedy, gdy okazało się, że ma kłopoty ze snem. Ale warto uważać, bo może się okazać, że to objaw także innych chorób, więc jak się zbada na nadciśnienie i okaże się, że to nie to, to nie ma się co nakręcać, że wszystko jest super, bo na pewno nie jest tylko trzeba dokładnie sprawdzić jaka to choroba.

  2. Młody napisał(a):

    Wbrew pozorom objawy nadciśnienia nie są trudne do rozpoznania. Są lekarze, którzy widzą to dosłownie po twarzy. Ale zespół objawów nadciśnienia jest bardzo szeroki i jak się pogada z pacjentem, to w 3 minuty można stwierdzić nadciśnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

71 − = 68