Dieta na wrzody dwunastnicy

Dieta w przypadku choroby wrzodowej to bardzo istotny czynnik w procesie leczenia. Sposób żywienia się w takim przypadku powinien być konsultowany z lekarzem. Jak powinna wyglądać dieta przy wrzodach dwunastnicy i dlaczego jest ona tak istotna?

Dieta na wrzody dwunastnicy może być różna w zależności od stopnia zaawansowania schorzenia. Jadłospis w przypadku nadżerki w odcinku dwunastnicy jest podobny, jak wtedy, gdy choroba wrzodowa dotyczy żołądka. Często te dwa schorzenia występują razem – wrzody dwunastnicy wystąpić mogą jako powikłanie wrzodów żołądka nawet wtedy, gdy leczenie zostało przeprowadzone w sposób prawidłowy.

Szczegóły diety na wrzody dwunastnicy

Przy chorobie takiej, jak wrzody dwunastnicy dieta powinna przede wszystkim obejmować wyłącznie produkty mało drażniące. Niezbędne staje się unikanie kawy i alkoholu. Te produkty bowiem znacznie wpływają na produkcję soku żołądkowego, który, jeśli jest go nadmiar, może podrażniać także dwunastnicę.

W diecie tego typu niewskazane są również ostre przyprawy. Choć nie są one powodem choroby, to jednak mogą wzmagać dolegliwości bólowe. W dzisiejszych czasach nie jest wskazane również stosowanie mleka i jego przetworów w celu łagodzenia objawów. Choć mleko samo w sobie może przez chwilę zmniejszać dolegliwości bólowe, to jednak wapń zawarty w tych produktach powoduje zwiększenie produkcji kwasu żołądkowego. W rezultacie objawy pojawiają się z większą siłą.

Potrawy na wrzody dwunastnicy

W przypadku, gdy wrzody mają dużą powierzchnię, niezbędne staje się spożywanie potraw rozdrobnionych. To sprawia, że ostre kawałki warzyw lub owoców nie podrażnią ścian żołądka i dwunastnicy. W przypadkach, gdy choroba ma stadium zaawansowane i występują krwawienia, lekarz może zalecić dietę płynną, która jest wtedy najbezpieczniejsza.

Gojenie się wrzodów trwa długo. Dietę zaleconą przez lekarza należy stosować nawet przez kilkanaście miesięcy. W wielu przypadkach niezbędne jest również stosowanie zmienionego jadłospisu, także po zagojeniu się wrzodu. Tak dzieje się najczęściej wtedy, gdy w leczeniu została zastosowana interwencja chirurgiczna i konieczne było wycięcie części zaatakowanego narządu.

Stałe pory posiłków przy wrzodach dwunastnicy

Sam jadłospis to nie jedyne zalecenia dotyczące diety w przypadku wrzodów dwunastnicy. Istotne podczas kuracji choroby wrzodowej jest również spożywanie posiłków o stałych porach. To pozwala kontrolować produkcję soku żołądkowego i nie dopuszcza do dalszych podrażnień nadżerki. Istotne jest również, by posiłki spożywać w spokoju – nerwowa atmosfera może zachwiać wydzielaniem soku żołądkowego i sprawić, że pokarm nie będzie trawiony właściwie. Kęsy jedzenia należy przeżuwać powoli.

Do codziennej diety w przypadku choroby wrzodowej dwunastnicy warto również włączyć sok z surowej kapusty. Działa on podobnie, jak środki farmakologiczne i może pomóc w zakresie zmniejszenia dawek leków. Również picie odpowiednich naparów ziołowych może poprawić gojenie wrzodów. Wszelkiego typu terapie naturalne należy jednak wcześniej omówić z lekarzem, ponieważ takie metody mogą niekiedy wpłynąć negatywnie na działanie przepisanych leków.

2 replies on “Dieta na wrzody dwunastnicy”

  1. Zyga pisze:

    Najgorzej, że jak się ma wrzody dwunastnicy to praktycznie nie można pić ani kropli mocniejszego alkoholu. Zostaje jedynie piwko, nawet przy bardzo ważnych okazjach toastu nie wzniesiecie, bo będziecie mieć potem kłopoty z żołądkiem i to konkretne – zaczną się duże bóle i torsje.

  2. broń palna pisze:

    U mnie jest dosłownie identycznie, jak tylko ruszę coś z mocniejszego alkoholu, to na pewno będę miał wymioty. Na 100%. Ale jak już napiję się wina, to spokojnie mogę iść spać i wiem, że wrzody dwunastnicy nawet nie będą się odzywać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 29 = 33