Dieta na wrzody żołądka

Wrzody żołądka to schorzenie, które leczone jest głównie za pomocą środków farmakologicznych, a w skrajnych przypadkach także operacyjnie. Aby takie leczenie było jednak skuteczne, a pacjent czuł się w jego trakcie komfortowo, ważna jest jednak odpowiednia dieta.

Dieta na wrzody żołądka – czego unikać?

Jeśli chodzi o wrzody żołądka dieta powinna być przede wszystkim uboga w potrawy, które mogą powodować nadmierne wydzielanie się soku żołądkowego. Warto jest w niej unikać zatem przede wszystkim potraw smażonych, bardzo mocno przyprawionych, a także wędzonych oraz marynowanych. Jeśli chodzi natomiast o napoje, warto jest zrezygnować z kawy i herbaty, a także alkoholu. Może to bowiem prowadzić do dodatkowych podrażnień żołądka.

Jakie produkty powinny się składać na dietę na wrzody żołądka?

Jeśli chodzi o wrzody dieta powinna być bogata w mleko i przetwory mleczne, takie jak kefir i twaróg, czerstwe bułki pszenne i bułki typu graham, kaszę manną i ryż, owoce i warzywa (a w szczególności marchew i dynię) oraz chude wędliny wysokiej jakości. Warto jest zadbać o to, by wszelkie potrawy były jak najbardziej rozdrobnione. W ten sposób żołądek będzie miał ułatwione zadanie jeśli chodzi o ich przetrawienie, a ponadto nie dojdzie także do podrażnienia błony śluzowej żołądka.

Kluczowe jest właściwe nawodnienie

Niezwykle istotne przy wrzodach żołądka jest właściwe nawodnienie organizmu. W odróżnieniu od standardowych zaleceń dotyczących spożycia płynów, gdzie mowa jest o spożyciu co najmniej 1,5 litra płynów dziennie, w przypadku wrzodów żołądka zalecane jest spożycie aż 2,5 litra płynów dziennie. Mowa tutaj nie tylko o wodzie, ale także o słabych herbatach i napojach mleczno-owocowych.

Należy przy tym pamiętać, by unikać picia płynów w trakcie posiłku oraz między posiłkami (ok. godziny po ich spożyciu). Takie zachowania prowadzą bowiem bardzo często do cofania się treści żołądkowej. Osoby cierpiące na wrzody żołądka powinny pić wodę i napoje bezpośrednio po spożyciu posiłku. W ten sposób można uniknąć groźnych konsekwencji w postaci pogłębienia się objawów choroby wrzodowej i osłabienia skuteczności jej leczenia.

Ważna regularność i ilość posiłków

W przypadku wrzodów żołądka niezwykle istotne jest nie tylko to, co jemy, ale także częstotliwość i regularność spożywania posiłków. Jeśli chodzi o częstotliwość spożywania posiłków, przy wrzodach żołądka powinna być ona duża, ponieważ zaleca się od 6 do 7 posiłków dziennie, ale jednocześnie te posiłki powinny być spożywane w małych porcjach, by żołądek nie był zbyt mocno obciążany. W ten sposób można uniknąć różnego rodzaju dolegliwości towarzyszących chorobie wrzodowej żołądka. Nie będzie się dzięki temu wydzielał w zbyt dużej ilości kwas żołądkowy.

Temperatura posiłku

Równie ważna przy wrzodach żołądka jest temperatura spożywanego posiłku. Należy unikać spożywania potraw gorących oraz potraw bardzo zimnych. Skrajne temperatury nie są wskazane ze względu na fakt, iż w ten sposób może dojść do przekrwienia błony śluzowej żołądka, a w konsekwencji do pojawienia się bolesnych dolegliwości.

2 replies on “Dieta na wrzody żołądka”

  1. Adaśko pisze:

    Lepiej nie jeść nic smażonego ani ostrych potraw, bo wrzody żołądka nie biorą jeńców. W moim przypadku jak tylko się zapomniałem, albo wydawało mi się, że dziś mogę, to od razu był ból żołądka nie do wytrzymania.

  2. Yanosik pisze:

    Najważniejsze to zadbać o to żeby jak najmniej wydzielał się kwas żołądkowy. To jest klucz do tego, żeby wrzody żołądka nie były tak dokuczliwe. Zwłaszcza, że najczęściej jest tak, że niestety nie zdajemy sobie sprawy co jakie wywołuje skutki i metodą prób i błędów dobieramy to co możemy jeść przy chorobie wrzodowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

62 − 55 =