Choroba wrzodowa może dotyczyć różnych odcinków przewodu pokarmowego. Wrzody mogą pojawiać się w żołądku, ale także w dwunastnicy czy jelitach. Co warto wiedzieć o wrzodach pojawiających się w dwunastnicy i w jaki sposób może przebiegać leczenie tego schorzenia?
Leczenie wrzodów dwunastnicy powinno zostać poprzedzone badaniami. Tak, jak w przypadku wrzodów żołądka, ta choroba może długo przebiegać bez żadnych objawów. Podstawowe symptomy tego schorzenia to między innymi ból w górnej części brzucha, który pojawia się kilka godzin po jedzeniu. Bóle mogą pojawić się również wtedy, gdy osoba chora jest na czczo – ta dolegliwość znika zazwyczaj po spożyciu posiłku. W późniejszej fazie choroby może pojawić się krwawienie do przewodu pokarmowego, które bywa niebezpieczne dla zdrowia i życia. Dlatego warto udać się do lekarza już w przypadku wystąpienia wyżej wspomnianych objawów początkowych.
Przyczyny wrzodów dwunastnicy
Przyczyną większości przypadków owrzodzeń dwunastnicy jest bakteria Helicobacter pylori. W sytuacji, gdy obecność tego drobnoustroju w przewodzie pokarmowym potwierdzą badania, konieczne jest wdrożenie odpowiedniej kuracji. Zazwyczaj polega ona na zastosowaniu antybiotyków oraz środka, który zmniejszy wydzielanie kwasu żołądkowego.
Zbyt duża ilość kwasu żołądkowego obecna w dwunastnicy również może być powodem owrzodzeń, nawet jeśli nie występuje tam Helicobacter pylori. Tak zdarza się w sytuacji, gdy treść z żołądka zbyt szybko zostaje przesunięta do dwunastnicy.
Wrzody dwunastnicy to schorzenie, które bywa także powikłaniem w przypadku wrzodów żołądka. Szczególnie wtedy, gdy konieczne było leczenie operacyjne, niewłaściwa dieta może spowodować szybsze przesuwanie się treści pokarmowej na skutek zmniejszenia żołądka. By temu zapobiec, warto trzymać się zaleceń lekarza odnośnie wielkości spożywanych posiłków.
Leki na wrzody dwunastnicy
Leki na wrzody dwunastnicy muszą być zażywane dokładnie o wyznaczonych porach. Tak jak w przypadku innych antybiotyków, mogą pojawić się również działania niepożądane. Warto zapytać lekarza o możliwe probiotyki, które można zażywać w ramach zapobiegania tego typu dolegliwościom. Warto pamiętać, iż w chorobie wrzodowej powinno się unikać nabiału. Dlatego bywa, że naturalne sposoby ochrony flory bakteryjnej przewodu pokarmowego, takie jak kefir, nie mogą być stosowane w tym przypadku.
W przypadku takiego schorzenia, jak wrzody dwunastnicy leczenie powinno obejmować również metody naturalne. Domowe sposoby bywają pomocne zwłaszcza w przypadku, gdy konieczne jest zmniejszenie dolegliwości bólowych.
Podobnie, jak w przypadku wrzodów żołądka, warto pić sok z surowej kapusty, w celu zobojętnienia kwasu żołądkowego. Również rezygnacja z używek wpływa dobrze na stan przewodu pokarmowego i przyspiesza gojenie się wrzodu. W przypadku, gdy za przyczynę wrzodów dwunastnicy uznano stres, warto skorzystać z metody biofeedback oraz zmienić swój tryb życia na mniej stresujący. Wrzody w przewodzie pokarmowym goją się nawet kilkanaście miesięcy, dlatego najlepiej unikać czynników, które mogą wywołać ich występowanie.
Wrzody na dwunastnicy można wyleczyć. Leczenie wrzodów dwunastnicy wymaga jednak sporego zaangażowania na początku terapii. Plus jest taki, że potem praktycznie nie ma ograniczeń, jak przy wrzodach żołądka. Wystarczy, że zostaną odpowiednio zasuszone i właściwie tylko wódka będzie przeciwwskazaniem. Ja jem ostre potrawy i wiele innych rzeczy, co niby są zakazane przy wrzodach.
Teraz leczenie wrzodów dwunastnicy jest właśnie stosunkowo proste. Przede wszystkim dlatego, że są już konkretne leki na wrzody, które powodują, że jak się je weźmie do końca to wrzody dwunastnicy nie będą już takie dokuczliwe i nic nie będzie nam dolegać.