Leczenie wrzodów żołądka

Wrzody żołądka to poważna dolegliwość. Powikłania tego schorzenia mogą obejmować krwawienia, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. W jaki sposób przebiega leczenie wrzodów żołądka i czy możliwe jest wykorzystanie w tym celu domowych sposobów?

Choć często wrzody pojawiają się bez żadnej uchwytnej przyczyny, to jednak istnieje kilka czynników, które mogą przyczyniać się do powstawania nadżerek. Wrzody mogą być powodowane między innymi przez nadużywanie środków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, prowadzenie nieregularnego trybu życia oraz palenie papierosów. W sytuacji, gdy wrzody już się pojawią, wyżej wymienione czynniki mogą przyczyniać się do dodatkowego podrażnienia zmian chorobowych i wywoływać dolegliwości bólowe.

Choroba wrzodowa musi być zdiagnozowana przez lekarza, ponieważ objawy występujące w przypadku tego schorzenia są charakterystyczne również dla raka żołądka. Ból pojawiający się zaraz po jedzeniu lub na czczo jest pierwszym możliwym objawem wrzodów. Często jednak choroba przebiega bez żadnych symptomów, aż do momentu, gdy wrzód urośnie i pojawią się krwawe wymioty. Krew może pojawić się także w kale. Wystąpienie wrzodów żołądka potwierdza się zazwyczaj poprzez wykonanie gastroskopii.

Leki na wrzody żołądka

Leki na wrzody żołądka powinien dobrać lekarz. Samodzielne przyjmowanie środków, które jedynie zobojętniają kwas żołądkowy, jest zazwyczaj nieskuteczne, dodatkowo może za to maskować objawy.

Jeśli wrzody żołądka zostały wywołane przez bakterię Helicobacter pylori, konieczne jest zastosowanie antybiotyków oraz leków, które zmniejszą wydzielanie kwasu żołądkowego. Występowanie tej bakterii w organizmie można zbadać poprzez wykonanie testu krwi. Warto jednak pamiętać, że samo wykrycie tego drobnoustroju nie musi świadczyć o tym, iż dana osoba cierpi na chorobę wrzodową. By potwierdzić związek Helicobacter pylori z wrzodami żołądka, lekarz zazwyczaj pobiera próbkę przy okazji wykonywania gastroskopii.

Operacja na wrzody żołądka

Oprócz leczenia farmakologicznego, konieczne może być również przeprowadzenie operacji. Dzieje się tak, gdy wrzód jest rozległy i konieczne staje się jego usunięcie, wraz z zaatakowaną częścią żołądka. W przypadku, gdy usunięta zostaje spora część lub nawet cały żołądek, konieczne bywa stosowanie odpowiedniej diety.

Dieta na wrzody żołądka

W przypadku takiego schorzenia, jak wrzody żołądka leczenie domowe może okazać się nieskuteczne. Metody naturalne mogą jednak znacznie wspomóc właściwą kurację, dlatego nie należy od razu z nich rezygnować.

Podstawowym sposobem na zminimalizowanie dolegliwości bólowych przy wrzodach jest odpowiednia dieta. Zazwyczaj doradza się rozdrobnienie produktów przed spożyciem, by twarde kawałki nie podrażniały ściany żołądka. Ponadto należy unikać ostrych przypraw i innych produktów spożywczych, po których pojawiają się dolegliwości. Obecnie picie mleka w chorobie wrzodowej nie jest zalecane. Domowe sposoby leczenia wrzodów żołądka obejmują picie soku ze świeżej kapusty oraz stosowanie naparów ziołowych, między innymi z korzenia mniszka lekarskiego.

2 replies on “Leczenie wrzodów żołądka”

  1. Jakowlewow pisze:

    W leczeniu wrzodów żołądka dieta ma kluczowe znaczenie. I to niezależnie od tego czy zaczęło się leczenie teraz czy już dawno skończyło. Dieta może pogrzebać działanie leków na wrzody.

  2. Gondi pisze:

    Leki na wrzody żołądka przede wszystkim powinny być przepisywane na receptę. Leki bez recepty nic nie dadzą, a mogą tylko zaszkodzić. Dlatego właśnie należy postawić na profesjonalne leczenie wrzodów żołądka. Musi to wszystko koordynować lekarz, najlepiej gastrolog, który musi mieć baczenie nie tylko na chorobę, ale też inne dolegliwości i branie leków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + 1 =