Objawy wrzodów żołądka

Chorobę wrzodową można nazwać chorobą sezonową, ponieważ jej objawy nasilają się jesienią i wiosną. Nie do końca ta jej cecha jest wyjaśniona, ale prawdopodobnie jej źródłem jest cykl rozwoju Helicobacter pylori, bakterii odpowiedzialnej za powstawanie wrzodów.

Co to są wrzody żołądka

Wrzody powstają w wyniku uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego. Najczęściej umiejscawiają się w żołądku lub dwunastnicy.

Główną przyczyną wrzodów jest uaktywnienie bakterii Helicobacter pylori. Przez wiele lat lekarze nie wiedzieli o jej istnieniu, a wrzody przypisywano głównie stresowi i nieregularnemu przyjmowaniu posiłków, co powodowało nadmierne wytwarzanie kwasów w żołądku. Odkrycie bakterii pozwoliło nie tylko poznać prawdziwą przyczynę, ale także opracować nowe metody leczenia.

Dodatkowymi czynnikami, które sprzyjają powstawaniu wrzodów są:

 • skłonności rodzinne,
 • długotrwałe zażywanie leków niesteroidowych o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym,
 • stres,
 • niewłaściwa dieta,
 • brak rzucenia palenia papierosów,
 • picie alkoholu.

Wrzody żołądka – objawy

Najczęściej choroba wrzodowa w początkowym okresie nie daje żadnych objawów, nie odczuwamy żadnych dolegliwości. To efekt tego, że zmiany w błonie śluzowej są niewielkie.

Pierwszym symptomem może być zgaga, ale może być ona także efektem innych chorób, np. refluksu. Z tego też powodu często objawy wrzodów żołądka są lekceważone, a doraźne dolegliwości niwelujemy za pomocą ogólnie dostępnych parafarmaceutyków bez recepty. Niestety, takie postępowanie opóźnia właściwą diagnozę i leczenie wrzodów.

Charakterystycznym objawem choroby wrzodowej jest ból w nadbrzuszu powyżej pępka. W przypadku wrzodów żołądka pojawia się on 30 do 60 minut po zjedzeniu posiłku. W przypadku wrzodów dwunastnicy jest to tzw. „ból głodowy”. Najczęściej daje o sobie znać kilka godzin po jedzeniu i ustępuje po spożyciu nawet najmniejszej porcji.

Obok tego wrzody objawy mają podobne do innych dolegliwości układu pokarmowego – uczucie pieczenia, nudności, wymioty, osłabienie. W przypadku rozległych wrzodów w wymiotach może pojawić się krew.

Leczenie wrzodów

Objawów choroby wrzodowej nigdy nie wolno lekceważyć, ponieważ może prowadzić do powikłań zagrażających życiu.

Podejrzewając wrzody, możemy samodzielnie wykonać test na obecność bakterii Helicobacter pylori. Jej obecność jest wskazaniem do wykonania bardziej specjalistycznych badań. Najlepszym jest gastroskopia, która pozwala na dokładne zbadanie stanu błony śluzowej przewodu pokarmowego i pobranie wycinka do badania w kierunku obecności komórek nowotworowych.

Negatywny wynik testu nie jest równoznaczny z brakiem wrzodów. Podłoże bakteryjne dotyczy ok. 90% zachorowań, natomiast pozostałe 10% może być spowodowane czynnikami dziedzicznymi lub przyjmowaniem niektórych leków. Objawy wrzodów utrzymujące się przez dłuższy czas zawsze wymagają konsultacji lekarza.

Leczenie wrzodów ma charakter farmaceutyczny. Chory powinien przyjmować antybiotyki i inhibitor pompy protonowej. Właściwie i regularnie przyjmowane leki powodują całkowite usunięcie wrzodów.

Niestety wrzody nieleczone mogą ulec perforacji (pęknięciu), co stanowi zagrożenie życia i wymaga natychmiastowej operacji. Wrzody żołądka w 50% przyczyniają się do raka żołądka i konieczności jego usunięcia.

2 replies on “Objawy wrzodów żołądka”

 1. zdeptany pisze:

  Wrzody żołądka objawy mają bardzo charakterystyczne ale coraz częściej występują też u młodych ludzi i to nawet 20-letnich. To chyba jest spowodowane dietą, a właściwie jej brakiem, bo młodzież to teraz wcina wszystkie śmieci jakie się da. Zwłaszcza, że oferta śmietnikowego jedzenia z roku na rok jest coraz większa i coraz bardziej dostępna.

 2. dwa palce pisze:

  Jak się nie rzuci palenia papierosów, to nie ma wielkich szans na to, żeby pozbyć się wrzodów żołądka. W wielu przypadkach palenie fajek po prostu zaostrza objawy wrzodów, a to nie jest nic przyjemnego, bo ważne jest leczenie przyczyn a nie skutków wrzodów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + 1 =