Wrzody dwunastnicy

Wrzody dwunastnicy to schorzenie cywilizacyjne, z którym z roku na rok do czynienia ma coraz więcej osób. Znajomość przyczyn jego występowania i związanych z nim objawów, może sprawić, że zostanie w porę postawiona odpowiednia diagnoza i wdrożone właściwe leczenie, które pozwoli na uniknięcie groźnych powikłań.

Przyczyny wrzodów dwunastnicy

Wrzody na dwunastnicy mogą mieć podłoże genetyczne, ponieważ zdarza się, że są one dziedziczone. W zdecydowanej większości przypadków ich wystąpienie związane jest jednak z narażeniem się na różnego rodzaju czynniki ryzyka. Wśród takich czynników ryzyka wyróżnia się spożywanie zbyt dużej ilości kawy, alkoholu i palenie papierosów, nadmierny stres, a także przyjmowanie niektórych leków, które drażnią ściany dwunastnicy.

Objawy wrzodów dwunastnicy

Jeśli chodzi o wrzody dwunastnicy objawy obejmują charakterystyczne bóle uciskowe w okolicach nadbrzusza. Tego typu bóle pojawiają się głównie rano i nad ranem, a więc na czczo i zanikają bardzo często po spożyciu posiłku. Ponadto bardzo charakterystyczne dla wrzodów dwunastnicy są także problemy z apetytem, skutkujące w spadku masy ciała oraz zaparcia. W cięższych przypadkach wrzodów dwunastnicy mogą pojawiać się ponadto wymioty (także krwią) i krwiste stolce. W takim przypadku konieczny jest bardzo szybki kontakt z lekarzem pierwszego kontaktu.

Jak diagnozuje się wrzody na dwunastnicy?

Wrzody na dwunastnicy diagnozuje się głównie za pomocą specjalistycznego badania – gastroskopii. Wykorzystuje się w nim endoskop, za pomocą którego ogląda się na ekranie zmiany wywołane przez wrzody. Następny krok obejmuje pobranie wycinków do badania pod mikroskopem. Na jego podstawie stawiana jest ostateczna diagnoza.

Leczenie wrzodów dwunastnicy

Leczenie wrzodów dwunastnicy obejmuje głównie przyjmowanie środków farmakologicznych. Są to antybiotyki, ale także specyfiki, które zmniejszają wydzielanie przez żołądek kwasu solnego. Kuracja lekowa trwa zazwyczaj około 2 tygodni i w zdecydowanej większości przypadków prowadzi do pełnego wyleczenia. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie bardziej radykalnego rozwiązania w postaci zabiegu chirurgicznego. Taki zabieg jest stosowany w przypadku wystąpienia powikłań związanych z wrzodami, takich jak krwawienie z układu pokarmowego bądź perforacja wrzodu. Są to stany, które mogą zagrażać już bezpieczeństwu życia.

Jakie mogą być powikłania wrzodów dwunastnicy?

Powikłania związane z wrzodami dwunastnicy mogą być bardzo poważne. Oprócz perforacji, czyli przedziurawienia jej ścian, pojawiające się często krwotoki z układu pokarmowego mogą prowadzić do niedokrwistości w wyniku powstania niedoboru żelaza.

Inną bardzo poważną konsekwencją wrzodów dwunastnicy może być także jej niedrożność. Zatkanie się dwunastnicy prowadzi do poważnych problemów z trawieniem. Niezbędna jest wówczas pilna interwencja lekarska w celu udrożnienia układu pokarmowego. Dlatego już przy pojawieniu się pierwszych objawów warto jest zwrócić się do lekarza i zrezygnować z używek.

2 replies on “Wrzody dwunastnicy”

  1. fit pisze:

    Czy ktoś wie czy wrzody dwunastnicy wpływają na wyniki podczas biegania? Trenuję bieganie, wprawdzie dość rekreacyjnie, ale dla swoich własnych rekordów i zastanawiam się czy mając teraz zdiagnozowane wrzody dwunastnicy muszę liczyć się ze spadkiem formy i gorszymi czasami?

  2. trener pisze:

    Każda choroba wpływa na wyniki, a wrzody dwunastnicy nie są w tym przypadku żadnym wyjątkiem. Warto też pamiętać, że większość odporności pochodzi właśnie z układu pokarmowego czego większość ludzi niestety nie wie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 2 = 11