Wrzody jelita grubego

Wrzody jelita grubego to jedna z możliwych postaci choroby wrzodowej. Tak samo jak w przypadku innych postaci wrzodów, leczenie tego schorzenia powinno być poprzedzone badaniami. Brak odpowiedniej kuracji może doprowadzić nawet do wystąpienia zmian nowotworowych. W jaki sposób można rozpoznać wrzody na jelicie i jakie są metody leczenia tej choroby?

Objawy wrzodów jelita grubego

Do objawów, które mogą pojawić się w przypadku choroby wrzodziejącego jelita grubego, mogą należeć problemy z wypróżnianiem się. Stała biegunka oraz pojawienie się krwi w stolcu to podstawowe symptomy wrzodów jelita. Charakterystyczny jest także skurczowy ból brzucha. W przypadku wystąpienia takich symptomów, bardzo ważne jest szybkie udanie się do lekarza, ponieważ takie objawy są wskazaniem do wykonania dokładnych badań.

Często choroba ta przebiega w sposób ukryty. Wtedy jedynym objawem może być anemia, spowodowana krwawieniem wrzodów. Nawet jeśli tego typu krwawienia są niewielkie, organizm ma zwykle trudności w uzupełnianiu utraconej krwi i to prowadzi do niedokrwistości.

Przyczyny wrzodów jelita grubego

Przyczyny wrzodów jelita grubego nie są do końca poznane. Wrzody w jelicie grubym mogą być spowodowane pewnymi składnikami diety, częściej jednak jest to choroba autoimmunologiczna. Wrzody mogą być również wywołane przez specyficzną odpowiedź organizmu na niektóre drobnoustroje. Osoby, u których w rodzinie bywały przypadki wrzodziejącego zapalenia jelit, powinny wykonywać regularne badania w tym kierunku. Często bowiem jest to dolegliwość wywołana czynnikami genetycznymi.

Najczęstszą metodą wykrywania wrzodów jelita jest badanie endoskopowe. Przeprowadzane jest ono aparatem, które działa tak samo, jak urządzenie do gastroskopii. Endoskop pozwala na obejrzenie wnętrza jelita grubego oraz pobranie próbek. Można w ten sposób wykluczyć inne schorzenia objawiające się podobnie jak wrzody na jelitach. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić także inne badania, takie jak USG jamy brzusznej czy tomografię komputerową. Te badania pozwalają na mniej inwazyjne badanie zmian w jelicie, jednak nie zawsze są wystarczające. Mogą być także pomocne wtedy, gdy z jakiegoś powodu badanie endoskopowe nie może zostać wykonane.

Leczenie wrzodów jelita grubego

Leczenie wrzodów jelita grubego polega zazwyczaj na połączeniu kilku różnych kuracji. Niezbędne jest zazwyczaj stosowanie diety oraz specjalnych leków. Podobnie, jak w przypadku innych chorób autoimmunologicznych, przyczynowe leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita nie jest możliwe. Obecnie prowadzone są jednak badania nad tak zwanymi lekami biologicznymi. Terapia przeprowadzona takimi środkami ma pomóc w leczeniu wszelkiego typu chorób autoimmunologicznych.

Obecnie jednak jedyną metodą, która ogranicza atak własnych komórek odpornościowych organizmu na zdrowe tkanki, jest stosowanie leków immunosupresyjnych. Dodatkowe preparaty oparte na glikokortykosteroidach są podawane w przypadku zaostrzeń.

Dieta w leczeniu wrzodów jelita grubego składa się z produktów odżywczych. Niekiedy przepisywane są również suplementy diety, które mają wspomóc gojenie się jelita.

2 replies on “Wrzody jelita grubego”

  1. artu pisze:

    Wrzody na jelicie grubym mogą spowodować, że ciągle będą powtarzać się biegunki. Jak zaczyna się nieprzerwany potok biegunek naprzemiennie z bólem brzucha, to można mieć jeszcze grypę żołądkową, ale przy niej jest jeszcze wysoka temperatura.

  2. posiadacz pisze:

    Biegunka to niejedyny objaw wrzodów jelita grubego. Ale w tym przypadku nie da się od razu zobaczyć czy i jak da się zdiagnozować wrzody jelita grubego. To musi zdiagnozować gastrolog po badaniu bo same objawy nie powiedzą, że są to wrzody jelita grubego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 2 =