Objawy wrzodów dwunastnicy

Choroba wrzodowa to jedna z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego. Choroba wrzodowa dwunastnicy charakteryzuje się występowaniem wrzodu trawiennego w błonie śluzowej dwunastnicy. Ten początkowy odcinek jelita cienkiego odgrywa kluczową rolę w procesie trawienia – to tu znajdują ujście przewody odprowadzające żółć i sok trzustkowy; zatem każde schorzenie dwunastnicy jest dotkliwie odczuwane przez cały organizm, dając charakterystyczne objawy.

Przyczyny wrzodów dwunastnicy

Przyczynami wrzodów dwunastnicy są: przewlekły stres, nieregularne spożywanie posiłków, spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Czynniki te wzmagają produkcję soków żołądkowych, które sprzyjają powstaniu kwaśnego środowiska w obrębie dwunastnicy. Kwas żołądkowy, działając długotrwałe na śluzówkę dwunastnicy, powoduje naruszenie jej integralności i powstanie niewielkiej nadżerki. Gdy proces nadal postępuje, ostatecznie powstaje wrzód – ubytek błony śluzowej, któremu towarzyszy naciek zapalny i martwica. Kolejnym czynnikiem sprzyjającym jest infekcja bakterią Helicobacter Pylori oraz przewlekłe stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jeśli pojawią się wrzody na dwunastnicy objawy są charakterystyczne.

Objawy wrzodów dwunastnicy

Objawy wrzodów dwunastnicy wynikają z bezpośredniego oddziaływania kwasu solnego na wrzód oraz z towarzyszących zaburzeń trawienia. Najczęstsze objawy wrzodów dwunastnicy to:

  • głodowe bóle brzucha, które pojawiają się rano na czczo lub w nocy, natomiast po spożyciu posiłku ustępują lub zmniejszają się,
  • uczucie pełności w brzuchu po posiłku,
  • brak apetytu i spadek masy ciała,
  • zaparcia,
  • czarne i smoliste stolce,
  • ostry ból brzucha z wymiotami i krwawieniem,
  • uczucie pieczenia za mostkiem.

Objawy pęknięcia wrzodów dwunastnicy

Natomiast objawy pęknięcia wrzodu są bardziej gwałtowne. Pojawia się nagły, bardzo silny ból brzucha z towarzyszącą twardością powłok brzucha. Ponadto występują krwawe wymioty i smoliste, fusowate stolce. Groźnym powikłaniem pęknięcia wrzodu dwunastnicy jest zapalenie otrzewnej, mogące skutkować nawet zgonem pacjenta.

Kto choruje na wrzody dwunastnicy

Choroba najczęściej atakuje między 25 a 55 rokiem życia, zatem szczególnie osoby w tej grupie wiekowej powinny zwrócić baczną uwagę na wymienione symptomy. W grupie ryzyka są także osoby nadużywające alkoholu, kawy, papierosów oraz leków przeciwbólowych.

Osoby narażone na wrzody dwunastnicy objawy powinny potraktować bardzo poważnie. W celu potwierdzenia diagnozy, należy wykonać gastroskopię oraz test na zakażenie bakterią Helicobacter Pylori.

Podstawą leczenia jest zwalczenie bakterii Helicobacter Pylori (jeśli to ona jest przyczyną choroby) oraz stosowanie leków: inhibitorów pompy protonowej oraz antybiotyków: amoksycyliny i metronidazolu. Bardzo ważne jest również wyeliminowanie czynników dodatkowych, takich jak stres czy wspomniane używki i leki, ostre przyprawy czy tłuste, smażone potrawy.

Gdy odpowiednie postępowanie dietetyczne i farmaceutyczne nie przynosi pożądanego efektu, konieczne jest leczenie operacyjne – przecięcie nerwów błędnych, które przyczyniają się do przyspieszania perystaltyki i zwiększenia wydzielania soku żołądkowego.

2 replies on “Objawy wrzodów dwunastnicy”

  1. Wrzodek pisze:

    Objawy wrzodów dwunastnicy są łatwe do zauważenia, bo ból brzucha kończy się praktycznie od razu jak się coś zje. Generalnie cały czas trzeba mieć coś w żołądku, wtedy wrzody dwunastnicy objawy mają minimalne.

  2. straszny pisze:

    Każdemu się wydaje, że objawy wrzodów dwunastnicy to biegunki czy wymioty, ale jest zupełnie odwrotnie. Wrzody dwunastnicy to raczej zaparcia, które skutecznie komplikują życie. A chyba każdy wie jak człowiek się czuje, gdy ma zaparcia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

83 − 76 =